sobota, 2 października 2010

Yogya - dzien trzeci




Dzisiaj rano udalismy sie na zwiedzanie najwiekszej atrakcji srodkowej Jawy - Swiatyni Borobodur, ktora znajduje sie 45 km na polnocny zachod od Yogy. Wstalismy dosc wczesnie bo o 4: 30, gdyz o godzinie 5:00mielismy wyjazd z pod hotelu. Swiatynia warta obejrzenia i ceny ( 15$) za wstep od osoby.
Jest to swiatynia buddyjska, wielopoziomowa, otoczona przepieknym, mistycznym krajobrazem: gor, wulkanow i dzungli. Jestesmy bardzo zadowoleni z tego miejsca.

Jest sobota, wiec w Borobodur bylo sporo tutejszej ludnosci, jak sie okazalo dla wielu mlodych ludzi to nie sama swiatynia okazala sie atrakcja lecz my. Ustawialy sie do nas koleiki mlodziezy aby zrobic sobie z nami foto.


                                             z Borobodur rozciagaja sie wspaniale widoki...
                                                            ... miedzy innymi  na wulkan Merapi

                                             młodzież indonezyjska odwiedzająca swiatynie








Z Wikipedii,


BorobudurBorobudur (Świątynia-wzgórze) – buddyjska świątynia na Jawie, na obszarze porośniętej dżunglą równiny Kedu, powstała pomiędzy 750 a 850 r. n.e., kiedy nad Jawą panowała zhinduizowana dynastia Śailendrów. Świątynia buddyjska wyrosła z mniejszego zamierzenia architektonicznego poświęconego Śiwie. Borobudur jest jednym z największych obiektów kultu buddyzmu na świecie.
Piramidalna konstrukcja świątyni odzwierciedla buddyjską wizję świata. Ma budowę tarasową, na pięciu czworobocznych tarasach dolnych znajdują się reliefy przedstawiające sceny z życia Buddy i dżataki. Na trzech górnych tarasach kolistych mieszczą się 72 dagoby, zaś w każdej z nich (poza jedną) znajduje się figura Buddy. Całość wieńczy większa od innych dagoba. Bok najniższego tarasu ma 111 m. długości, całość zaś wysokość 35 m.
Budowla nie posiada pomieszczeń wewnętrznych, przeznaczona jest do rytualnej pielgrzymki, na trasie której rozmieszczone są płaskorzeźby przedstawiające sceny z życia Buddy o łącznej długości około 6 km.
Jeden z pomników Buddy w pozie medytacyjnej jest uważany za szczęśliwy. Lokalni przewodnicy mówią, że jeśli kobieta dotknie pięty buddy a mężczyzna jego palca, będzie im towarzyszyć szczęście.
Borobudur stracił na znaczeniu w XI wieku. Dla świata budowlę odkrył w 1814 jeden z angielskich oficerów. Wicegubernator Jawy Thomas Stamford Raffles zorganizował wówczas pierwsze prace konserwatorskie i wykopaliskowe. Kompleksową odbudowę prowadzili Holendrzy w latach 1907-1911. W 1991 Borobudur wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO


Jutro od rana czeka nas dluga bardzo meczaca podroz na wschod Jawy ( wulkan Bromo ). 11 godzin jazdy minibusem. Nocleg pod wulkanem i pobudka o 3 rano, wspinaczka na szczyt, aby zdazyc na wschod slonca nad BROMO. Potem wyruszamy na Bali, co zajmie nam kolejny caly dzien.
Ku zadowoleniu opuszczamy to nie zbyt ciekawe miasto. 

3 komentarze:

  1. jak to wy ?:D trzeba było opłaty zbierać! haha
    -OLA

    OdpowiedzUsuń
  2. Pozdrowienia z Polski. Zazdroszcze Wam tego wyjazdu . Z niecierpliwością czekam na kolejne opisy Waszej podróży.
    Paweł B.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dzieki my Pozdrawiamy WAS rowniez do zobaczenia w Kraju !

    OdpowiedzUsuń